Scroll Top
Ericssonstraat 2 5121 ML, Rijen Netherland

Avrupa ortak para birimi Euro 2024’te çehre değiştirecek

Avrupa ortak para birimi Euro 2024'te çehre değiştirecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) sanal euronun ardından 2002’den beri tedavülde bulunan Euro banknotlarının da yeniden tasarlanacağını açıkladı.

Ortak para biriminin teması hakkında nihai kararın 2024’te verileceğini belirten ECB Başkanı Christine Lagarde, “20 yıl sonra, banknotlarımızın görünümünü her yaştan ve kökenden Avrupalılar için daha yakın hale getirmek için gözden geçirmenin zamanı geldi” dedi.

Euro banknotları üzerinde “çağlar ve stiller” teması uygulanmış ve bu çerçevede herhangi bir dönemi temsil etmeyen Avrupa’nın dağları, köprüleri veya anıtları banknotlarda yer bulmuştu.

ECB Başkanı bu defa Avrupalıların olası temalar hakkında görüşlerinin alınacağının altını çizerken, bir tasarım yarışması düzenleneceğini de belirtti. Ayrıca her euro bölgesi ülkesinde tema danışma gruplarının oluşturulacağını ve bu grupların önereceği tema listesinin ECB yönetim kurulunda görüşüleceğini de ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası geçen temmuzda Euro’nun dijital versiyonunu oluşturmak için aktif bir çalışmaya başladığını duyurmuştu.

Yapılan açıklamada Lagarde amaçlarının dijital çağ vatandaşları ve şirketlerinin en güvenli para birimine yani merkez bankası parasına erişimini sağlamak olduğunu belirtmişti.

Euronun tedavüldeki 20. yılı

Fransa ve Almanya'nın önderliğinde alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 1999'da, 11 ülkede finans piyasasıyla tanışan Euro, üç yıl sonra 12 ülkede tamamen tedavüle girdi, yaklaşık 340 milyon kişinin resmi para birimi oldu.

Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İspanya, Portekiz, Avusturya, İrlanda, Finlandiya, İtalya ve Yunanistan'a daha sonra 7 ülke daha eklenerek Euro Bölgesi'nin sınırları 19 ülkeyi kapsadı.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adi pisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis exercitation ullamco laboris nisiut aliquip ex ea commodo consequat.

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adi pisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis exercitation ullamco laboris nisiut aliquip ex ea commodo consequat.

1Ut arcu dui, blandit nec libero quis

2Quisque ultricies mi ante faucibus

3Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet

LEmo enim ipsam vol uptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Lorem ipsum dolor sit amet adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididun.

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Lorem ipsum dolor sit amet adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın