Scroll Top
Ericssonstraat 2 5121 ML, Rijen Netherland

Türkiye-AB-NATO Sertifikalı Eğitim Programı Brüksel’de Başlıyor

AB NATO

Türkiye-AB-NATO Sertifikalı Eğitim Programı Brüksel’de Başlıyor

Yurt dışında yaşayan ve Avrupa Birliği ve NATO’yu daha yakından tanımak, Türkiye ile ilişkilerini anlamak ve bu kuruluşlardaki kariyer imkânlarını öğrenmek isteyen gençlere yönelik sertifikalı eğitim programımız başlıyor.

YTB, TOBB Brüksel Daimi Temsilciliği ve İktisadi Kalkınma Vakfı Brüksel Temsilciliği ile işbirliği içinde 23-25 Mayıs 2022 tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilecek olan üç gün süreli program

Avrupa Birliği ve NATO’nun genel işleyişi, kurumsal yapıları ve özellikle Türkiye’nin bu kurumlarla ilişkisi üzerine seminerler ve kurum ziyaretleri ile bu kurumlarda görevli personelin aktaracağı kariyer süreçlerine ilişkin bilgilendirmeleri içerecek biçimde tasarlanmıştır.

Programın dili Türkçe olmakla birlikte, kimi bölümlerinin İngilizce gerçekleştirilmesi ön görülmektedir.

Programa AB ve NATO gibi uluslararası kurumları tanımak ve bu kurumlarda kariyer imkânlarını öğrenmek isteyen gençlerimiz başvurabilir.

Kimler Başvurabilir?

 • T.C. vatandaşı ya da mavi kartlı veya mavi kart almaya hakkı olmak (annebabası veya daha üst soyu izinle T.C. vatandaşlığından çıkmış olmak)
 • 01.01.1992 ve 01.01.2003 tarihleri arasında doğmuş olmak,
 • Hâlihazırda lisans ve lisansüstü eğitimine ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç ülkelerinde devam ediyor (3.sınıf ve üstü) veya tamamlamış olmak,
 • Yurt dışında ikamet ediyor olmak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Türkiye Cumhuriyeti ya da ilgili ülke vatandaşlığını gösterir nüfus cüzdanı, mavi kart ya da pasaportun fotoğrafı,
 • Eğitim durumunu gösterir belge,
 • Yaşadığı ülkede ikametini gösterir belge,
 • Programa katılma isteğini ve gerekçelerini bildiren İngilizce dilinde hazırlanmış motivasyon mektubu,
 • Eğitim, staj ve iş deneyimine dair tüm maddeleri eksiksiz doldurulmuş özgeçmiş, 

Başvurular belirtilen belgelerin abegitimleri@ytb.gov.tr adresine e-posta gönderilmesi yoluyla gerçekleştirilecektir.

Kontenjan sınırlı olup değerlendirmeler; adayların başvuru sırasında ilettiği bilgi ve belgeler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir.

Son Başvuru Tarihi: 29.04.2022

Önemli Notlar

 • Program; Brüksel’de gerçekleştirilecek olup konaklama ve iaşe Başkanlığımızca karşılanmaktadır.
 • Ulaşım için bilet ibrazı karşılığında Avrupa ülkelerinden katılım sağlayan kişiler için 150 €’ya kadar destek sağlanabilecektir. ABD ve Kanada’dan programa katılım sağlamak isteyen gençler için üst sınır 200 € olarak belirlenmiştir.

  **Başkanlık gerekli gördüğü takdirde eğitim programı tarihlerini ve ders içeriklerini değiştirilebilir. Eğitim programıyla ilgili bilgilendirmeler program katılımcılarına ayrıca yapılacaktır. Programa ilişkin tüm sorularınız için abegitimleri@ytb.gov.tr adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bir yorum bırakın